21 marca 2019

Tawułki chińskie






Lubię fotografować przyrodę, rozpoznawać gatunki roślin, ale czasem (coraz częściej) zadowala mnie zwykła kontemplacja kształtów, faktur i kolorów.




Lightroom - podstawowe narzędzia kontroli ekspozycji



Ekspozycja (Exposure) - koryguje stopień naświetlenia zdjęcia (analogicznie do funkcji kompensacji ekspozycji w aparacie). Skala w stopniach EV, zakres od -5 do +5 z dokładnością 0,01.

Suwaki Światła (Highlights) i Cienie (Shadows) odpowiadają za kontrolę jasnych i ciemnych partii obrazu. Szczególnie skuteczny jest suwak Światła - pozwala odzyskać detale z niemal przepalonych fragmentów. Skala od -100 do +100.

Suwaki Biele (Whites) i Czernie (Blacks) odpowiadają za sposób odwzorowania czerni i bieli. Skala od -100 do +100.

Histogram - wykres podzielony na 5 części. Od lewej - czernie, cienie ekspozycja, światła, biele. Przeniesienie wskaźnika myszki nad dany fragment histogramu powoduje jego podświetlenie, pokazanie poniżej opisu wraz z wartością liczbową oraz zaznaczenie odpowiedniego suwaka na zakładce Basic.
Wystarczy kliknąć na fragment histogramu i przesuwać myszką w lewo/prawo (trzymając przy tym wciśnięty lewy klawisz myszki), by dokonać stosownych zmian.

Przyciski Shadow i Highlight Clipping - w górnych narożnikach pola wykresu znajdują się wskaźniki informujące o tym, że na zdjęciu znajdują się obszary odcięte (miejsca niedoświetlone/przepalone). Wskażniki są one aktywne, gdy jest widoczna biała ramka wokół nich.
Ich użycie powoduje wyróżnienie w oknie edycji zdjęcia miejsc skrajnie niedoświetlonych (na niebiesko) i przepalonych (na czerwono).