12 marca 2019

U progu wiosny


Olsza czarna, Alnus glutinosa

Olsza czarna, Alnus glutinosa

Brzoza brodawkowata, brzoza zwisła, Betula pendula

Sosna zwyczajna, sosna pospolita, Pinus sylvestris,

Brzoza brodawkowata, brzoza zwisła, Betula pendula


Kiedy patrzę na te zeszłoroczne zdjęcia (powstały 7 kwietnia), wydaje mi się, że wiosna niewiele jeszcze wskórała. Ciągle nie był to czas na kwiaty, ani kolory. Jednak pogoda dopisywała, było ciepło i słonecznie, więc przyjemnie było spacerować ścieżkami nad brzegiem jeziora i na skraju lasu.



Lightroom – wkopiowanie obróbki poprzedniego zdjęcia


W prawym panelu na dole znajduje się przycisk Poprzedni (Previous), którego każdorazowe użycie powoduje wklejenie wszystkich ustawień (także filtry, pędzel, kadrowanie czy usuwanie plam) zastosowanych w poprzednio obrabianym, bądź tylko oglądanym (edytowanym) zdjęciu.

Korzystając z przycisku Poprzedni można dokonać zmian w dowolnej ilości zdjęć bez konieczności kopiowania ustawień przyciskiem Kopiuj, co oznacza, że dysponuje się jednocześnie dwiema możliwościami wklejenia (wkopiowania) różnych wersji obróbki zdjęcia, pod warunkiem zachowania kolejności: najpierw Wklej, później Poprzedni.
Następnie, korzystając z zapisów działań w Historii (lewy panel) można porównać oba wkopiowane ustawienia i wybrać odpowiedniejsze.

Co nie jest kopiowane dzięki Poprzedni (Previous)?
Ustawienie Tony AUTOMATYCZNIE. W praktyce wkopiowane zostanie ustawienie liczbowe tonów takie, jakie zostało określone w obróbce pierwotnego zdjęcia. Nie dostosują się one AUTOMATYCZNIE do kolejnego zdjęcia (jeśli chce się mieć ustawienia Automatyczne, trzeba to skorygować indywidualnie)

Kiedy przenoszone ustawienia zostaną utracone?
  • Gdy po wkopiowaniu ustawień zdjęcie zostanie usunięte (skasowane). 
  • Gdy cokolwiek zostanie zmienione w pierwotnych ustawieniach – bo powstaną nowe. Po zmianie na zdjęciu B i przejściu do kolejnego zdjęcia (C) wklejone zdjęcia będą pochodziły ze zdjęcia B (ostatnio edytowanego), a nie zdjęcia pierwotnego (A). 

Jak „odzyskać” pierwotne ustawienia dokonane na zdjęciu A?
Wystarczy edytować jakiekolwiek zdjęcie z wklejonymi ustawieniami A i przejść do dowolnego innego zdjęcia.
Niewklejenie ustawień do któregokolwiek z edytowanych zdjęć (D) spowoduje utratę wcześniejszych ustawień i „zapamiętanie” nowych (np. brak ustawień w jeszcze nieobrabianym zdjęciu). 
Wygodną opcją jest wklejanie ustawień za pomocą klawisza Poprzedni do wszystkich edytowanych zdjęć, i ewentualnie, późniejsze cofnięcie się w Historii do wcześniejszych ustawień.